„Rodzina — tu wszystko się zaczyna ” — obchody Powiatowych Dni Rodziny” w Nidzicy.

Data 02-06-2016

240520161332„Rodzina — tu wszystko się zaczyna ” — to hasło tegorocznych obchodów Powiatowych Dni Rodziny” w Nidzicy. W organizację tej imprezy włączyło się wiele instytucji: Starostwo Nidzica, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Środowiskowy dom samopomocy, Nidzicki Ośrodek Kultury, Miasto i Gmina Nidzica, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Nidzicy, Zespół Obsługi Oświaty i Sportu w Nidzicy i PSSE Nidzica. 24 maja obchodzono w naszym mieście Dzień Rodziny. Wręczono podziękowania rodzinom zastępczym oraz nagrody i dyplomy laureatom konkursów: plastycznego i literackiego, organizowanych przez nidzicki MOPS. Ks. Roland Zagóra mówił o roli rodziny w wychowaniu dzieci, kształtowaniu ich charakterów, o konieczności rozmowy z dziećmi. Podkreślił, że szczególną rolę w rodzinie powinna pełnić miłość, trzeba ją dzieciom okazywać. Miłość w domu się zaczyna i w domu się rozwija. Dom rodzinny to korzenie każdego człowieka. Mówiąc o roli rodziców nawiązał do biblijnej przypowieści o siewcy. Głos zabrała także Alina Ślimak, przedstawicielka Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
Starosta Grzegorz Napiwodzki dziękował wszystkim rodzinom za opiekę nad dziećmi, za okazywanie im miłości i dbanie o ich potrzeby .Podczas części oficjalnej wręczono rodzinom zastępczym podziękowania. Na część artystyczną złożyły się występy zespołów z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowego Domu Samopomocy. Zainteresowani mogli obejrzeć wozy strażackie. Odbyły się również zabawy, gry integracyjne, zawody sportowe oraz warsztaty ceramiczne, plastyczne i taneczne.
Festynowi towarzyszył Piknik Medyczny.( stoisko Promocji Zdrowia zorganizowane przez PSSE Nidzica.) Chętni mogli zbadać ciśnienie i poziom cukru, uzyskać poradę – jak rzucić palenie. Dokonywano dystrybucji materiałów. Podczas pikniku obyła się prelekcja lekarza pulmonologa Ewy Garbino nt. profilaktyki chorób układu oddechowego oraz szkodliwości palenia tytoniu. Dzieci brały udział w konkursach: wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu, konkursie o zdrowym stylu życia. Za udział w konkursach otrzymały cenne nagrody. Dzieci otrzymywały owoce i soczek oraz mogli skosztować wyśmienitej sałatki owocowej. Dorośli uzyskali wiedzę w zakresie profilaktyki chorób układu oddechowego: profilaktyki astmy, POCHP, Zapalenia płuc oraz byli zachęcani do udziału w bezpłatnych badaniach- RTG klatki piersiowej, spirometrii.

IMG_820620160524_11181320160524_105450IMG_822920160524_10253520160524_10262120160524_110551