O zdrowiu i bezpieczeństwie w wakacje podczas obchodów 100-lecia Służb Sanitarnych w Piszu

Data 24-06-2019

W tygodniu zdrowia pracownik Promocji Zdrowia I Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piszu przy współpracy z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Piszu, ratownikiem Mazurskiego – Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz  przedstawicielem Nadleśnictwa Pisz, przeprowadzili zajęcia edukacyjne z dziećmi i młodzieżą z piskich szkół w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”.
Jedno z takich spotkań odbyło się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 1 w Piszu, podczas którego uczniowie przypomnieli sobie zasady, którymi należy się kierować podczas zdrowego i bezpiecznego wypoczynku.
Pracownik Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej przypominał, że czas wakacji nie jest okresem wolnym od dbania o własne zdrowie i higienę.Szczególną uwagę zwrócił na profilaktykę chorób odkleszczowych, sposoby wyjmowania kleszcza z organizmu człowieka, zatrucia pokarmowe, wściekliznę, profilaktykę palenia tytoniu oraz ochronę podczas upału a także na zagadnienia dotyczące sięgania przez młodzież po tzw. dopalacze.
Policjantka przypomniała uczniom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Zwróciła uwagę na przepisy dotyczące rowerzystów oraz osób jeżdżących na rolkach i deskorolkach. Ze starszymi rozmawiała na temat konsekwencji prawnych sięgania po papierosy, alkohol, narkotyki, czy dopalacze. Młodszym uczniom przypomniała, w jaki sposób należy zachowywać się w kontaktach z osobami obcymi, zwierzętami oraz w sytuacji, gdy dziecko zgubi się nad morzem, czy w każdym innym miejscu.
Pani ratownik mówiła o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Zwróciła uwagę na to w jaki sposób należy informować służby w przypadku, kiedy coś się wydarzy. Mówiła, jakie informacje są wówczas niezbędne dla dyspozytora. Przypomniała także starszym uczniom o konsekwencjach wypoczynku nad wodą będąc pod działaniem alkoholu.
Pani z Nadleśnictwa Pisz zachęcała wszystkich do odwiedzania lasów. Przypomniała jednak, że w lesie także obowiązują pewne zasady, które są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa zarówno odwiedzających lasy, jak i roślin oraz zwierząt. Powiedziała  o zakazie dotyczącym używania ognia, w tym palenia ognisk.
Podobne prelekcje odbyły się także w innych szkołach na terenie Pisza m.in. w Ogólnokształcącej  Szkole Muzycznej I stopnia w Piszu oraz w Prywatnej Szkole Podstawowej w Piszu.