Powiatowy konkurs wiedzy w Olecku „Nie daj szansy AIDS”

Data 04-12-2019

Już od osiemnastu lat Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku organizuje Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS „Nie daj szansy AIDS”. Niemal czterdzieści lat mija, od kiedy opis pierwszych przypadków nowej choroby, nazwanej później AIDS, po raz pierwszy pojawił się w renomowanym czasopiśmie medycznym pt. „New England Journal of Medicine”. Było to w grudniu 1981 roku. AIDS (zespół nabytego niedoboru odporności) na początku epidemii zbierał ogromne, śmiertelne żniwo. Rokowania osób zakażonych wirusem HIV zmieniły się diametralnie po roku 1996, w którym to wprowadzono do stosowania leki antyretrowirusowe zmniejszające ilość wirusa we krwi. Dziś człowiek żyjący z HIV może dożyć późnej starości. Najlepiej jednak, kiedy zakażenie HIV zostanie rozpoznane w stadium bezobjawowym, kiedy człowiek czuje się dobrze.
Konkurs wiedzy organizujemy nie tylko po to, by podnieść poziom wiedzy młodzieży, ale również by kształtować prawidłowe postawy i zachowania. Dopóki nie uwierzymy, że zakażenie HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową dotyczy również i nas, dopóty nie będziemy bezpieczni. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu. Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych. Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Badanie w kierunku HIV w naszym województwie wykonać można bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w dwóch Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych w Kierunku HIV: w Przychodni Specjalistycznej w EŁKU, 19-300 Ełk, ul. Kościuszki 35 (I piętro, gabinet nr 31), czynny: czwartki od 15.00 do 17.00 oraz w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w OLSZTYNIE, 10-561 Olsztyn, ul. Żołnierska 16, pokój 15 (parter) czynny: wtorki i czwartki od 1500 do 1800 tel. (089) 524 83 59.


Doceniamy to, że uczniowie klas VII i VIII dziewięciu szkół podstawowych powiatu oleckiego włożyli trud w przygotowanie się do naszego konkursu wiedzy. Drugiego grudnia w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku odbył się finał rywalizacji, której wyniki przedstawiają się następująco:
– miejsce I zajęła Julia Bednarek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
– miejsce II Zuzanna Jarosz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
– miejsce III Ewa Statkiewicz ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich.
Komisja konkursowa przyznała również siedem wyróżnień. Otrzymali je:
Julita Wróblewska ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. H. Sienkiewicza w Olecku,
Julia Sojko ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
Kamil Barszczewski ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku,
Maja Jeżewska ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku,
Karolina Balewska ze Szkoły Podstawowej w Judzikach,
Oliwia Gorlo ze Szkoły Podstawowej w Babkach Oleckich,
Magdalena Kumkowska-Leonarczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika
w Olecku.
Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród, tj. Starostwu Powiatowemu w Olecku oraz Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. ks. Jana Twardowskiego w Olecku za ich wkład finansowy.

Emilia Naruszewicz
Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olecku