ABC profilaktyki zakażeń koronawirusem

Data 29-04-2020

Często myj ręce.
Częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia. Jeżeli nie masz możliwości umycia rąk w ciepłej wodzie z mydłem to zdezynfekuj dłonie płynem do dezynfekcji rąk.

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust.
Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękoma może spowodować przeniesienie wirusa z powierzchni na siebie.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie, których dotykasz.
Regularnie przecieraj wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła i poręcze.

Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy.
Należy zachować 2 metry odległości od drugiej osoby.

Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu.
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką. Potem należy jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce, używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami do dezynfekcji dłoni.

Używaj maseczki w przestrzeni publicznej.
Pamiętaj maseczka zwiększa ochronę zarówno Ciebie jak i innych. Warto zapoznać się z właściwym użytkowaniem maseczki, aby chronić siebie.

Zostań w domu.
Jeśli nie musisz wychodzić z domu, zostań. Jeśli już musisz pamiętaj o bezpieczeństwie własnym i innych w przestrzeni publicznej (załóż maseczkę, weź ze sobą środek do dezynfekcji dłoni lub rękawice jednorazowe).

Nie spożywaj posiłków na wynos w przestrzeni publicznej.
Dokładne informacje dotyczące żywienia znajdziesz na stronie internetowej: gis.gov.pl w artykule: Q&A dotyczące żywności i koronawirusa”.

Myj owoce i warzywa, a surowe mięso poddawaj obróbce termicznej.
Koronawirus ulega zniszczeniu po zastosowaniu odpowiedniej kombinacji czasu i temperatury np. 600 C przez 30 min. Stosowanie właściwych zasad bezpieczeństwa żywności, zwiększa nasze bezpieczeństwo przed drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Stawonogi, jak komary lub kleszcze nie przenoszą koronawirusa.
Koronawirus nie jest w stanie przetrwać w organizmie komara lub kleszcza, ponieważ do rozwoju potrzebuje połączyć się z odpowiednim białkiem, które występuje w płucach człowieka.

Zdrowo się odżywiaj i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności.
Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Codziennie pij około 2 litrów płynów (nie nawadniają organizmu: kawa, mocna herbata i napoje alkoholowe).

Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nie ulegaj panice.
Staraj się postępować racjonalnie w walce z koronawirusem.